Regéc-Vár és Látogatóközpont

Regéc-Vár és Látogatóközpont

A Mókuslestől a regéci vár autóval (9,5 km) 18 perc alatt, az edzettebbeknek túrázva 2 és fél-3 óra alatt közelíthető meg.

A 624 méter magas vulkanikus szirten 1285-ben már vár állott. Rákóczi-várként ismert, hiszen e család idejében élte fénykorát. Szabálytalan alaprajzú, belső tornyos hegyi vár, mely a XVII. században a Rákóczi család birtoka volt, akik birtokközpontot alakítottak ki. II. Rákóczi Ferenc fejedelem gyermekkorának egy részét is itt töltötte. A várban a különböző palotaépületek, kápolna, gazdasági építmények és hadászati létesítmények, bástyák mellett helyet kapott egy különleges török fali csempével (bokályokkal) burkolt fejedelmi fogadószoba is, ez volt az ún. Bokályos-szoba. Napjainkban a vár régészeti feltárása és helyreállítása is megtörtént.

2003-ban állították helyre az északi bástyát, mely az elmúlt 300 év legnagyobb beruházása volt a várban. A nagyszabású helyreállítás tovább folytatódik, melyre Regéc község egy közel félmilliárd forintos támogatást kapott. 2016-ra elkészült az Öregtorony teljes körű visszaépítése és kiállítótérré való kialakítása, valamint egyéb renoválási és állagmegóvási munkák.

Az építmény a szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos hegyi várak kategóriájába sorolható. A várfalak aljában, 2016-ban épült új fogadóépületben válthatjuk meg a jegyet, itt a kávézó mellett ajándékbolt is üzemel. A széles várfalba vágott kapun, egy szűk folyosón keresztül érünk fel a várudvarba, ahonnan falépcsők segítségével mászhatunk fel az újjá varázsolt öregtoronyba, a vár északi tornyába.

A Regéc várában zajló nagyszabású beruházás egyik legfőbb területe a több mint 700 éves, monumentális, a környezetét romos állapotában is uraló, négyszintes öregtorony, ami 2016-ra teljes eredeti valójában újjáépítésre került. A nem mindennapi műemléki helyreállítás alkalmával megvalósuló fejlesztés során az öregtornyot többszintes tematikus, interaktív, multimédiás eszközökkel gazdagított kiállítótérré alakították, a legfelső szintről egy fantasztikus élményt nyújtó körpanorámával.

A déli torony romjai közül remek kilátás tárul a szemünk elé a vár középső udvarára, valamit az újjáépített északi torony felé. A vár területén információs táblák tájékoztatnak a látnivalókról.

2016 óta a faluban várja az új látogatóközpont a turistákat, a várra hajazó épületben állandó kiállítást láthatunk II.Rákóczi Ferenc gyerekkoráról, a várhoz kapcsolódó különböző interaktív multimédiás tartalmakat fedezhetünk fel és a vár területén talált régészeti leletetkből is ízelítőt kaphatunk.

Itt találkozik az Országos Kéktúra és a Zempléni-hegység jellegzetes útvonala, a piros jelzésű Rákóczi-turistaút, mely Sárospatakról indul és a Füzéri várnál végződik. A hegység egésze, a térség egyaránt alkalmas kisebb sétákra, illetve komolyabb hegyi túrákra, a közeli Bodrog folyó vize pedig vízitúrákra, evezésre és strandolásra is.

Forrás: https://www.zemplen.hu/index.php/varak-es-kastelyok/326-regec-regeci-var